pakozd-se
pakozd-se
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
G-mail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Számláló
Indulás: 2005-02-11
 
Hirlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Linkek
 
zene
 
Hirek,cikkek
Hirek,cikkek : alapszabály

alapszabály

Csordás Zsolt  2005.12.08. 12:04

Hatályba léptetve 2005.12.15.

ALAPSZABÁLY

I.

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1.§

 

  1. Az Egyesület neve: PÁKOZDI SPORT EGYESÜLET
  2. Az Egyesület székhelye: 8095 Pákozd, Budai út 67.
  3. Adószáma: 19820576-1-07
  4. Alapítási éve: 1959. (Pákozdi Tsz SK.) 1995.-től Pákozdi Sport Egyesület
  5. Az egyesület zászlaja: fekete-fehér alapon Pákozd címere.
  6. Az egyesület pecsétje(i): Téglalap alakban felírás: Pákozd SE., adószám, illetve a bélyegző száma. (1, 2, 3)
  7. Jogállása: Önálló jogi személyiségű társadalmi szervezet.
  8. Jellege: Sportegyesület.

 

2. §

  1. Az Egyesület az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény és a sportról szóló 2004. évi I. törvény alapján önálló jogi személyként működő sportegyesület.

  2. Az Egyesület a társadalmi szervezetekre és a sportegyesületekre vonatkozó jogszabályok és rendelkezések alapján, valamint alapszabálya és választott szerveinek, tisztségviselőinek határozata, utasítása szerint végzi tevékenységét.

  3. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártoktól független, pártoknak anyagi támogatást nem nyújt. Ennek megfelelően az Egyesület pártpolitikai tevékenységet nem folytat, továbbá országgyűlési képviselői, megyei, fővárosi önkormányzati választáson jelöltet nem állított és a továbbiakban sem állít.

  4. Az Egyesület céljának megvalósítása érdekében együttműködik a működési feltételek biztosításában részt vállaló állami, társadalmi és gazdálkodó szervekkel.

 

 

 

II.

AZ EGYESÜLET CÉLJA, ÉS FELADATA

1. §

AZ EGYESÜLET CÉLJA

  1. A helyi szabadidő és tömegsport segítése, népszerűsítése fejlesztése vallási, faji és politikai diszkrimináció nélkül mindkét nemben. Meglévő szakosztályaiban működő csapatok versenyeztetése a különböző bajnokságokban. A minél jobb eredmény elérésének segítése.

  2. A meglévő szakosztályok népszerűsítése, a benne aktívan résztvevők számának növelése, különösen az ifjúság körében.

2. §

AZ EGYESÜLET FELADATAI

  1. Az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés rendszeres sportolás útján történő elősegítése.

  2. A tömegsport mozgalom elősegítése. Az iskolai és diáksport támogatása, tehetségek felkutatása.

  3. Sportrendezvények szervezése és lebonyolítása.

  4. Hazai és nemzetközi színvonalat elérő sportolók nevelése, felkészítése, versenyeztetése. A csapatok bajnokságban való részvétele feltételeinek biztosítása. A csapatok indítása bajnokságokban (különböző korosztályokban)

  5. A fair play szellemének ápolása szervezése, terjesztése.

  6. A sportpálya és létesítményeinek karbantartása, állagának óvása, javítása.

  7. A fiatalokban az egészséges életszemlélet, a sportszerű életmód és magatartás fejlesztése, erősítése.

  8. Az Egyesület működési területén élő lakosság rendszeres testedzésének, sportolásának elősegítése.

    1. Edzési és versenyeztetési feltételek biztosítása. Az Egyesület tagjainak közösségi életre való nevelése, öntevékenységük kibontakoztatása, a hagyományok ápolása.

    2. Együttműködés kialakítása a szurkolókkal és szimpatizánsokkal (ellenérték fejében végzett reklámozási tevékenységet is beleértve).

    3. Az Egyesület sporttal össze nem függő tevékenységet, valamint sporttevékenységével összefüggő kereskedelmi tevékenységet (ideértve az Egyesület vagyoni értékű jogainak hasznosítását is) csak kiegészítő tevékenységként folytathat. A sportlétesítmények használata, illetve működtetése - e rendelkezés alkalmazásában - az Egyesület alaptevékenységének minősül.

III.

A TAGSÁGI VISZONY

1. §

AZ EGYESÜLET TAGJAI

  1. Az Egyesületnek jogállásuk szerint lehetnek:

    1. teljes jogú rendes tagjai.

    2. pártoló tagjai,

    3. tiszteletbeli tagjai.

  2. Az Egyesületnek teljes jogú (rendes) tagja lehet minden 14. életévét betöltött magyar állampolgár, Magyarországon letelepedett, illetőleg magyarországi tartózkodási engedéllyel rendelkező nem magyar állampolgár, aki az Egyesület célkitűzéseivel egyetért, alapszabályát magára nézve kötelezően elismeri, s az Egyesület Elnöksége a tagok sorába felveszi.

  3. Az Egyesületnek pártoló tagja lehet minden nagykorú magyar és nem magyar természetes, jogi személy, és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, aki az Egyesület tevékenységében rendes tagként nem kíván részt venni, de anyagi eszközökkel, vagyoni értékű tevékenységével az Egyesület célkitűzéseinek megvalósításában részt vállal, s mindezt az Egyesület Elnökségével kötött pártoló tagsági megállapodásban rögzítik.

  4. Az Egyesületnek tiszteletbeli tagjai lehetnek egyrészt azok a rendes és pártoló tag természetes személyek, akiknek ezt a címet az Egyesület Közgyűlése érdemei, elismeréseként adományozza, másrészt azok a nem Egyesületi tag természetes személyek, akik az egyesületi sport ügyét érintő közéleti, társadalmi szerepvállalásukkal az Egyesület céljainak megvalósítása érdekében kiemelkedően értékes tevékenységet végeznek és részükre a Közgyűlés tiszteletbeli tagi címet, adományoz, feltéve mindkét esetben, ha ezt az érintettek elfogadják.

  5. Az Egyesület Elnöksége (megbízott tisztségviselője útján) a tagokról naprakész nyilvántartást (tagnyilvántartást) vezet, amely a személyi azonosító adatokon túl tartalmazza a tagsági viszony formáját, a tagsági viszony keletkezésének idejét, illetve megszűnésének okát és idejét.

2.§

A TAGSÁGI VISZONY KELETKEZÉSE ÉS MEGSZŰNÉSE

A.)

A tagsági viszony keletkezése

  1. A rendes tagsági viszony keletkezhet:

    1. az Egyesület alapításával,

    2. belépéssel (tagfelvétel).

  2. A rendes tagok felvételéről az Egyesület Elnöksége dönt. Döntéséről tájékoztatja a tagságot a legközelebbi Közgyűlésen.

  3. Tagsági viszony úgy kezdeményezhető, hogy a jelentkező a rendszeresített belépési nyilatkozaton írásban kéri a felvételét az Egyesület elnökétől, s nyilatkozik, hogy elfogadja az Egyesület alapszabályát.

  4. Az Egyesület Elnöksége a belépési nyilatkozat beérkezését követően legkésőbb a soron következő ülésen - határozattal - dönt a tagfelvétel tárgyában, amelyről a tagjelöltet írásban értesíti.

  5. A pártoló tagok felvételüket az Elnökséghez benyújtott belépési nyilatkozat kitöltésével kezdeményezhetik. A pártoló tagok felvételéről az Egyesület Elnöksége dönt, a pártoló tagsági díj összegét a felvételt nyert tag és az Egyesület Elnöksége által kötött pártoló tagsági megállapodásban kell rögzíteni.

  6. A rendes, és pártoló tagjelölt felvételét elutasító elnökségi döntés ellen jogorvoslatnak helye nincs.

  7. A tiszteletbeli tagi cím adományozására a Közgyűlés jogosult az Elnökség előterjesztése alapján. A tiszteletbeli tagság e cím Közgyűlés általi adományozásával és az érintett elfogadó nyilatkozatával jön létre.

B.)

A tagsági viszony megszűnése

  1. A rendes tagok tagsági viszonya megszűnik:
  • kilépéssel (írásbeli bejelentéssel);
  • törléssel;
  • kizárással;
  • a tag halálával;
  • Az Egyesület megszűnésével.
  1. A pártoló tagsági viszony megszűnik:
  • a pártoló tagsági megállapodás tag általi felmondásával;
  • kizárással;
  • a természetes személy tag halálával (jogi személy megszűnésével);
  • az Egyesület megszűnésével.

 

  1. A tiszteletbeli tagság megszűnik:
  • a Közgyűlés által adományozott cím Közgyűlés általi megvonásával;
  • a tiszteletbeli tag halálával;
  • az Egyesület megszűnésével.

    1. Kilépéssel szűnik meg azon tag tagsági viszonya, aki írásban bejelenti az Egyesület Elnökségnek a kilépési szándékát.

    2. Törléssel szűnik meg a tagsági viszony, s az Egyesület Elnöksége határozattal törli a nyilvántartásból azt a rendes tagot, aki írásbeli felszólítás ellenére, a legalább hat havi tagdíj hátralékát nem rendezi, illetve azt a pártoló tagot, aki a pártoló tagsági megállapodásban írt kötelezettségének írásbeli felszólítás ellenére több mint egy éve nem tesz eleget.

    3. Kizárással szűnik meg az Egyesület rendes, illetve pártoló tagjának tagsága, ha az Egyesület Közgyűlése titkos szavazással, minősített többséggel a tag kizárásáról határoz.

    4. A Közgyűlés az Elnökség által lefolytatott fegyelmi eljárást követően kizárhatja az Egyesületnek azt a tagját, aki az alapszabály rendelkezései ellen súlyosan vét, vagy magatartásával súlyosan sérti az Egyesület rendjét, zavarja tevékenységét, vagy szándékosan kárt okoz az Egyesületnek.

    5. A kizárásra a határozati javaslatot az Elnökség készíti elő egy fegyelmi eljárás lefolytatását követőn, aminek során lehetőséget kell biztosítani az eljárás alá vontnak, hogy védekezését előadja.

    6. Az eljárás során az Elnökség értesíti a tagot a vele szemben felvetett kötelességszegés mibenlétéről, a tagot személyesen meghallgatja. A tag a vele szemben támasztott kifogásokkal szemben a meghallgatás előtt és a meghallgatás során is előterjesztheti védekezését. Az Elnökség a meghallgatás eredményétől függően indítványozza a tag kizárását a Közgyűlés előtt. Az ügyet körültekintően, részrehajlás nélkül a terhelő és mentő körülmények maradéktalan feltárásával kell elbírálni. Ennek érdekében az ügy elbírálásában nem vehet részt az Elnökség tagja, akitől az ügy annak elfogulatlan elbírálása nem várható el, illetve az ügy eljárás alá vontként érint. Ilyen esetben az Elnökség helyett az Elnökség által adott ügyben lefolytatandó eljárás kivizsgálására létrehozott ad hoc fegyelmi bizottság jár el.

    7. A kizárt tag a kizárást kimondó határozat ellen - a tudomására jutástól számított 30 napon belül - bírósághoz fordulhat.

3. §

A TAGOK JOGAI ÉS KÖTESESSÉGEI

  1. A rendes tagok jogai:

    • jogosult az Egyesület tevékenységében és rendezvényein részt venni,

    • Az Egyesület minden fórumán joga van véleményt nyilvánítani, és javaslatot tenni;

    • szavazati jogát gyakorolni, az Egyesület tisztségviselőinek választásában részt venni, indokolt esetben visszahívásukra javaslatot tenni;

    • Az Egyesület bármely tisztségére megválasztható; amennyiben nincs eltiltva a közügyek gyakorlásától, és nem áll fenn vele szemben összeférhetetlenségi ok;

    • 18. életévét be nem töltött tag az Egyesület képviseletére, jogosító tisztségre nem választható, így bankszámla feletti rendelkezési jogosultsága, illetve utalványozási joga nem lehet.

    • használhatja az Egyesület rendelkezésére álló létesítményeket, részesülhet az Egyesület szolgáltatásaiból.

    • joga van az Egyesület bármely szervének törvénysértő határozatát a tudomására jutástól számított 30 napon belül bíróság előtt megtámadni.

  1. A rendes tagok kötelessége:

    • Az Egyesület Alapszabályában foglaltak megvalósulását elősegíteni, annak rendelkezéseit betartani,

    • a tőle elvárható módon tevékenyen részt venni az Egyesület munkájában, az egyesület fejlődését, és eredményességét elősegíteni,

    • Az Egyesület céljai megvalósítása érdekében tevékenykedni,

    • a Közgyűlés által meghatározott mértékű tagdíjat rendszeres, határidőben megfizetni.

    • A fair play szelleméhez illő magatartás a fair play szellemének ápolása.

  1. A pártoló tagok jogai és kötelességei az alábbi eltérésekkel azonosak a rendes tagok jogaival és kötelezettségeivel:

    • a pártoló tagok szavazati joggal nem rendelkeznek, illetve nem választhatók az Egyesület tisztségeire,

    • a pártoló tagokat tagdíjfizetési kötelezettség nem terheli, hanem a pártoló tagsági megállapodás szerinti pártoló tagsági díjat (hozzájárulást) kötelesek fizetni.

  1. A tiszteletbeli tagok, amennyiben nem rendes vagy pártoló tagsági jogviszony mellett jogosultak e cím használatára úgy jogaik és kötelezettségeik annyiban térnek el az előző pontokban írtaktól, hogy szavazati joguk nincs, tisztségre sem választhatók, s a tiszteletbeli tagokat tagdíj, illetve hozzájárulás fizetési kötelezettség nem terheli. Azon tiszteletbeli tagok, akik egyben az Egyesület rendes, vagy pártoló tagjai is jogosultak e cím használatára, egyebekben jogaik és kötelezettségeikre a rendes, vagy a pártoló tagok jogai és kötelességei irányadók.

IV.

AZ EGYESÜLET SZERVEZETE

1. §

Az Egyesület szervei:

  1. a Közgyűlés;
  2. az Elnökség;
  3. a Felügyelő Bizottság.
  4. Szakosztályok (a fenti önkormányzati szerveken kívül a sportági tevékenység végzésének egysége, amelyek nem jogi személy szervezeti egységek)

2. §

Az Egyesület (választott) vezető tisztségviselői:

Az Elnökség tagjai:

- elnök,

- elnökhelyettes,

- 2 szakosztályvezető,

- gazdasági felelős.

A Felügyelő Bizottság elnöke és tagjai.

3. §

A KÖZGYŰLÉS

  1. Az Egyesület legfelsőbb szerve a Közgyűlés, amely a tagok összességéből áll.

  2. A Közgyűlés szükség szerint, de évente legalább egyszer (rendes Közgyűlés) ülésezik, amelyet az Egyesület elnöke hív össze.

  3. Az elnöknek kötelessége rendkívüli Közgyűlés összehívásáról 30 napon belül gondoskodni, amennyiben azt a Felügyelő Bizottság indítványozza, valamint a tagság 1/3-a - az összehívás okát és célját, és az ülés napirendjét megjelölve - írásban kéri. Ugyancsak kötelező a Közgyűlés összehívása, ha azt a bíróság elrendeli;

  4. A Közgyűlések összehívásáról az Egyesület elnöke gondoskodik, amely az elnök, vagy megbízása alapján az elnökhelyettes által aláírt írásbeli meghívó tagok (rendes, pártoló és tiszteletbeli) részére történő kézbesítése útján történik. A meghívás akkor tekinthető szabályszerűnek, ha a Közgyűlés tervezett időpontja előtt legalább 15 nappal a tagok az ülés helyét, idejét, valamint napirendet is tartalmazó meghívót kézhez kapják.

  5. A Közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a szavazati joggal rendelkező tagok több mint fele (50%-a +1 fő) megjelent, s a pártoló (és tiszteletbeli) tagok meghívása (értesítése) is megtörtént.

  6. Határozatképtelenség esetén megismételt Közgyűlést kell tartani. A megjelentek számára tekintet nélkül határozatképesnek minősül az az eredeti Közgyűlés napján fél óra múlva megtartott megismételt Közgyűlés, amennyiben szabályszerűen akként került összehívásra, hogy az eredeti meghívó tartalmazta azt is, hogy az eredeti időpontot követően fél óra múlva azonos napirenddel megtartásra kerül a határozatképtelenség miatt megismételt Közgyűlés ülése, s a meghívóban a tagok figyelmét felhívták távolmaradás Alapszabály szerinti következményére.

  7. A határozatképtelenség miatt megismételt, s határozatképesnek tekintendő Közgyűlés az eredeti napirendekben, szereplő kérdésekben dönthet, kivéve az alapszabály módosításának, illetve az Egyesület feloszlásának, más társadalmi Egyesülettel történő egyesülésének, valamint tag kizárásának kérdését.

  8. A Közgyűlés döntéseit, határozatait - jogszabály vagy Alapszabály eltérő rendelkezése hiányában - nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza. A tisztségviselők megválasztása titkos szavazással történik.

  9. Minősített szótöbbség (a jelenlévő tagok kétharmadának egyhangú döntése) szükséges az Alapszabály módosításához, az Egyesület más társadalmi szervezettel való egyesülésének vagy feloszlásának kimondásához, tag kizárásához.

  10. A Közgyűlést általában az Egyesület elnöke, akadályoztatása esetén, megbízása alapján az elnökhelyettes vezeti. A Közgyűlés levezető elnökének más személy is felkérhető.

  11. A Közgyűlésekről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet az elnökön kívül az üléseken esetenként választott jegyzőkönyvvezető és két jegyzőkönyv hitelesítő ír alá. A jegyzőkönyv jelenléti ívvel alátámasztva tartalmazza a tagok létszámát, (esetleg a tanácskozási joggal résztvevőket), a szavazatok pontos, számszerű arányát, a Közgyűlésen történtek menetét, a hozott határozatokat, döntéseket, azok pontos tartalmát.

4. §

A Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

    • az alapszabály elfogadása és módosítása,

    • az éves költségvetés (pénzügyi terv) meghatározása, valamint a tagdíj mértékének megállapítása, illetve a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámoló (zárszámadás) elfogadása;

    • az Egyesület éves beszámolójának elfogadása,

    • döntés az Egyesület más társadalmi szervezettel való egyesüléséről, az Egyesület feloszlásáról, szövetséghez csatlakozásról, szövetségbe történő belépésről;

    • a tiszteletbeli tagok felkérése és tiszteletbeli tagi cím, ugyancsak a tiszteletbeli elnöki cím adományozásáról való döntés,

    • az Elnökség tagjainak a Felügyelő Bizottság tagjainak egyenként titkos szavazással történő megválasztása és visszahívása,

    • a Felügyelő Bizottság éves beszámolójának elfogadása,

    • a választások (titkos szavazás) lebonyolításához szükséges jelölő (egyben szavazatszámláló) bizottság létrehozása,

    • az Egyesület főbb feladatainak meghatározása,

    • döntés egyesületi (rendes és pártoló) tag kizárásáról,

    • küldöttek választása a területi szövetségekbe,

    • döntés mindazokban az ügyekben, amelyet jogszabály, vagy az alapszabály a Közgyűlés (legfelsőbb szerv) hatáskörébe utal;

 

5. §

ELNÖKSÉG

      1. A Közgyűlés által 4 évre választott 5 tagból álló (elnök, elnökhelyettes, szakosztályvezetők, gazdasági felelős) Elnökség az Egyesület ügyintéző és képviseleti szerve, amely két Közgyűlés között az Egyesület munkáját, tevékenységét szervezi és irányítja a jogszabályok, az alapszabály, valamint a legfelsőbb szerv döntéseinek megfelelően.

      2. Az Elnökség alapvető feladata az Egyesület működésének biztosítása, az Egyesület vagyonával való gazdálkodás, a szükséges és hatáskörébe tartozó döntések meghozatala a Közgyűlések közötti időben. Az Elnökség tevékenységéről szükség szerint, de évente legalább egyszer beszámol a Közgyűlésnek.

      3. Az Elnökség feladata és hatásköre:

    • a Közgyűlések közötti időszakban irányítja az Egyesület munkáját és dönt mindazokban a kérdésekben, amelyek nem tartoznak a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, így ellátja Egyesület tevékenységének irányítását, működőképességének fenntartása érdekében összehangolja a tisztségviselők munkáját;

    • évente beszámol tevékenységéről a Közgyűlésnek,

    • végrehajtja azokat a feladatokat, amelyekkel a Közgyűlés megbízta;

    • dönt az Egyesületet érintő gazdasági és pénzügyi kérdésekben, gazdálkodik a költségvetés keretein belül, megállapodásokat köt, javaslatokat tesz, állásfoglalásokat tesz közzé,

    • intézi a tagsági viszony keletkezésével és megszűnésével kapcsolatos ügyeket, dönt az új tagok egyesületbe történő belépéséről, illetve a tagok törléséről, lefolytatja a fegyelmi eljárást, javaslatot tesz tag kizárására;

    • gondoskodik a tagnyilvántartás folyamatos vezetéséről;

    • gondoskodik a Közgyűlés határozatainak a végrehajtásáról; végzi a napi munkával kapcsolatos feladatokat;

    • gondoskodik az egyesület napi tevékenységéhez (működéséhez és a sporttevékenységhez) szükséges szabályzatok tervezetének elkészítéséről, illetve azokat elfogadja;

        • gondoskodik a csapatok versenyeztetése feltételeinek biztosításáról;

        • gondoskodik a sportesemények, bajnoki, és edző mérkőzések előírás szerinti lebonyolításának megszervezéséről;

    • kinevezi és megbízza a szakosztályok vezetőségét (a szakosztályvezetőn kívüli tisztségviselőit) az adott szakosztály vezetőjének javaslata alapján;

    • munkakapcsolatot épít és tart fenn az önkormányzatokkal-, állami-, gazdálkodó- és társadalmi szervekkel,

    • a Közgyűlések előkészítéséért, és szabályszerű összehívásának biztosításáért, az Egyesület jog- és alapszabályszerű működéséért felelős;

    • az Egyesület alkalmazottai tekintetében gyakorolja az alapvető munkáltatói jogokat, így dönt a munkaviszony létesítése, megbízás (ezek megszüntetése) kérdésében;

    • döntés mindazon ügyekben, amelyeket jogszabály, vagy az alapszabály nem utal a Közgyűlés, illetve a Felügyelő Bizottság hatáskörébe, illetve azon ügyekben, amelyeket jogszabály és az alapszabály kifejezetten az ügyintéző képviseleti szerv hatáskörébe utal.

      1. Az Elnökséget az Egyesület elnöke, az elnökhelyettes, 2 szakosztály vezető, valamint a gazdasági felelős alkotja, akiket a Közgyűlés 4 évi időtartamra választ azon nagykorú magyar állampolgár rendes tagjai közül, akik a közügyek gyakorlásától eltiltva nincsenek.

      2. Nem választhatók az Elnökség tagjává, aki olyan Egyesületnél elnökségi tag, illetve sportvállalkozásnál vezető tisztségviselő volt az annak megszűnését megelőző három évben, amely Egyesületet felszámolták.

      3. Az Elnökség feladat és hatáskörét testületként gyakorolja, döntéseit szavazással hozza.

      4. Az Elnökség üléseit szükség szerint, de legalább negyedévente tartja. Az Elnökség üléseit az elnök, vagy megbízása alapján az elnökhelyettes írásbeli meghívóval (a tervezett napirend közlésével) hívja össze úgy, hogy a testület tagjai (valamint a tanácskozási joggal résztvevő meghívottak) legalább az ülés előtt 5 nappal a meghívót kézhez kapják. Rendkívüli esetben rövid úton (távbeszélőn) is összehívható az elnökségi ülés, ebben az esetben az értesítés megtörténtéről feljegyzést kell készíteni;

      5. Az Elnökség ülései rendszerint nyilvánosak, azon a meghívottak és az Egyesület tagjai tanácskozási joggal, egyéb megjelentek tanácskozási jog nélkül részt vehetnek. Az Elnökség többségi döntéssel zárt ülés tartását rendelheti el, ha azt adatvédelmi, vagy személyiségi jogok indokolják.

      6. Az Elnökség akkor határozatképes, ha azon a testületi szerv legalább három tagja jelen van. Az Elnökség döntéseit és határozatait nyílt szavazással és egyszerű szótöbbséggel hozza.

      7. A testület ülését az elnök, vagy felkérése alapján az elnökhelyettes vezeti. Az Elnökség ülésére minden esetben meg kell hívni a Felügyelő Bizottság elnökét, valamint a tiszteletbeli elnököt, akik az ülésen tanácskozási joggal vesznek részt.

      8. Az elnökségi ülésekről jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyet az üléseken esetenként választott (vagy felkért) jegyzőkönyvvezető vezet, s amelyet rajta kívül az elnök ír alá. A jegyzőkönyv jelenléti ívvel alátámasztva tartalmazza a megjelent az Elnökség tagjainak létszámát, (a tanácskozási joggal résztvevőket), a szavazatok pontos, számszerű arányát (a döntést ellenzők, és tartózkodók személyét), az ülésen történtek menetét, a hozott határozatokat, döntéseket, azok pontos tartalmát.

      9. Az Elnökség tagjai tisztségük ellátásáért díjazásban nem részesülnek, költségtérítésre jogosultak.

           

          6. §

           

          AZ ELNÖKSÉG TAGJAINAK

          FŐBB FELADAT- ÉS HATÁSKÖRE

           

          1. Az Egyesület elnöke:
            1. jogosult az Egyesület önálló képviseletére, ellátja a Közgyűlés által rábízott feladatokat; Az elnök képviseleti jogkörét esetenként az Elnökség tagjaira átruházhatja.
            2. irányítja az Elnökség munkáját, gyakorolja a bankszámla feletti rendelkezési jogot (az Egyesület elnökhelyettesével, vagy gazdasági felelősével közösen), továbbá az utalványozási jogot önállóan;
            3. irányítja és ellenőrzi az Egyesület gazdálkodását, gyakorolja az aláírási jogot, jogosult a Közgyűlés illetve az Elnökség felhatalmazása alapján szerződéseket megkötni;
            4. gondoskodik a tagnyilvántartás naprakész vezetéséről,
            5. gondoskodik az Elnökség többi tagjának irányításáról, munkájuk ellenőrzéséről,
            6. az Egyesület alkalmazottainak (megbízottainak) tevékenységét irányítja, az Elnökség döntése alapján gyakorolja a munkáltatói jogokat,

            7. az Egyesület alkalmazottjai, megbízottai tekintetében az Elnökség döntéseinek megfelelően megteszi munkáltatói joggyakorlással együtt járó intézkedéseket;

            8. gondoskodik a Közgyűlések és az elnökségi ülések összehívásáról, megtartásáról és dokumentálásáról, elnököl a Közgyűléseken és az elnökségi üléseken,
            9. ügyel az Egyesület alapszabályának, a jogszabályok betartására,
            10. folyamatosan végzi mindazokat a feladatokat, meghozza azokat a döntéseket, amelyeket jogszabály, vagy az alapszabály nem utal a Közgyűlés, illetve az Elnökség illetve a Felügyelő Bizottság hatáskörébe.

            1. Az Egyesület elnökhelyettese:
              1. az elnök akadályoztatása vagy távolléte esetén az elnök megbízása, és útmutatása alapján képviseli az Egyesületet,
              2. az elnökkel együttesen jogosult a bankszámla feletti rendelkezésre;
              3. részt vesznek a szervezési feladatokban, az egyesületi tevékenység koordinálásában;
              4. mindenben segíti az elnök munkáját, gondoskodik a Közgyűlési határozatok végrehajtásáról és az Egyesületen belüli információáramlásról,
              5. segíti az elnököt az Egyesület ügyviteli teendőinek ellátásában,
              6. ellátja az Elnökség, illetve az elnök által rábízott feladatokat.
            1. A szakosztályvezetők:
              1. tevékenyen részt vesznek az Elnökség testületi működésében,
              2. ellátják mindazokat a részfeladatokat, amelyekkel az Elnökség, illetve az elnök esetileg megbízza,
              3. javaslatot tesznek a szakosztályuk tisztségviselőire az Elnökség felé,
              4. viszonylagos önállósággal intézik a sportáguk sportszakmai ügyeit, rendszeres kapcsolatot tartanak a területi, illetve regionális sportági szövetségekkel,
              5. részt vesznek a szervezési feladatokban, az egyesületi tevékenység koordinálásában.
            2. Az Egyesület gazdasági felelőse:
              1. részt vesz az Elnökség testületi működésében,
              2. az elnökkel, vagy az elnökhelyettessel együttesen jogosult a bankszámla feletti rendelkezésre,
              3. gondoskodik az Egyesület könyvelésének naprakész vezetéséről, az adókötelezettség valamint a beszámolási kötelezettség időbeni teljesítéséről,
              4. ügyel a tagdíjfizetés teljesítésére, mulasztás esetén intézkedést kezdeményez,
              5. gondoskodik az Egyesület vagyonának kezeléséről és számbavételéről,
              6. ellátja az Elnökség, illetve az elnök által rábízott feladatokat.

          7. §

          AZ EGYESÜLET KÉPVISELETE

          1. Az Egyesületet és az Elnökséget az elnök képviseli harmadik személyek és a hatóságok felé. Akadályoztatása esetén, megbízása alapján az elnökhelyettes jár el. Esetenként, meghatározott ügycsoportot tekintve az elnök képviseleti jogát az elnökség más tagjára, illetve a tiszteletbeli elnökre átruházhatja.

          2. A bankszámla feletti rendelkezési jogot az Egyesület elnöke vagy az elnökhelyettese a gazdasági felelőssel együttesen gyakorolja. Az utalványozási jog az elnököt, az elnökhelyettest önállóan megilleti.

           

          8. §

          A FELÜGYELŐ BIZOTTSÁG

          1. A Közgyűlés a teljes jogú tagok sorából 4 évi időtartamra 3 főből álló Felügyelő Bizottságot választ az Egyesület alapszabályszerű működésének és gazdálkodásának ellenőrzésére.

          2. Nem választható, s nem lehet a Felügyelő Bizottság elnöke, vagy tagja, az Elnökség elnöke, vagy tagja, illetve ezek Polgári Törvénykönyv szerinti közeli hozzátartozója.

          3. A Felügyelő Bizottság elnökből és két tagból áll, testületként működik. Üléseit szükség szerint, de legalább félévente tartja a bizottság elnökének meghívása alapján. A Bizottság éves munkaterve (ellenőrzési terv) alapján dolgozik.

          4. A Felügyelő Bizottság akkor határozatképes, ha mindhárom tagja jelen van, döntéseit nyílt szavazással, szótöbbséggel hozza, azaz érvényes határozat meghozatalához legalább két igen szavazat szükséges.

          5. A Felügyelő Bizottság feladat és hatásköre, jogosítványai:

              • A Felügyelő Bizottság ellenőrzi az Egyesület működését és gazdálkodását, amelynek során vezető tisztségviselőktől jelentést, az Egyesület munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, az Egyesület könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.

              • Az ellenőrzés megkezdéséről a bizottság elnöke az egyesület elnökét értesíti. Az ellenőrzés tapasztalatairól a bizottság elnöke – a vizsgálat befejezésétől számított 15 napon belül – az egyesület elnökét tájékoztatja. Az ellenőrzés megállapításai és javaslatai alapján az egyesület Elnöksége 30 napon belül intézkedési tervet állít össze, és elküld a Felügyelő Bizottság elnökének, melyre a Felügyelő Bizottság észrevételt tehet. A vizsgálatot követő intézkedési terv végrehajtását – az abban meghatározott határidő elteltétől számított 30 napon belül – a bizottság utóvizsgálat keretében ellenőrzi.

              • A Felügyelő Bizottság - elnöke útján - köteles az intézkedésre jogosult Elnökséget tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy az Egyesület működése során olyan jogszabálysértés, vagy az Egyesület érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az Elnökség döntését teszik szükségessé. Amennyiben a döntés meghozatala a Közgyűlés hatáskörébe tartozik, úgy az Elnökségnél köteles kezdeményezni rendkívüli Közgyűlés összehívását.

                1. A Felügyelő Bizottság elnöke illetve az általa megbízott tagja az Elnökség ülésén tanácskozási joggal részt vesz.

                2. A Felügyelő Bizottság elnöke a bizottság tevékenységének tapasztalatairól évente köteles a Közgyűlésnek beszámolni.

                3. A Felügyelő Bizottság ügyrendjét, munkatervét a fenti alapszabályi előírások figyelembe vételével maga állapítja meg.

                      9. §

                      A Vezető tisztségviselőkre vonatkozó

                      közös szabályok

                       

                      1. A vezető tisztségviselőket az Egyesület Közgyűlése négy évi időtartamra választja az egyesület rendes tagjai közül, az összeférhetetlenségi szabályok figyelembe vételével.

                      2. A vezető tisztségviselők feladataikat társadalmi megbízatásként látják el, tisztségük ellátásáért díjazásban nem részesülnek, csak költségtérítésre jogosultak.

                      3. A tisztségviselők megbízatása megszűnik:

                      a.) a tagsági viszony megszűnésével,

                      b.) lemondással,

                      c.) visszahívással.

                      1. A vezető tisztségviselők megbízatásukról bármikor indokolás nélkül lemondhatnak.

                      2. A vezető tisztségviselők visszahívásáról a közgyűlés titkos szavazással, a jelenlévő tagok egyszerű szótöbbségével határoz.

                      3. A vezető tisztségviselő visszahívására akkor kerülhet sor, ha a tisztségével együtt járó kötelezettségeit figyelemfelhívás ellenére sem teljesíti, s legalább két egymást követő szabályszerűen összehívott testületi ülésen alapos ok nélkül hiányzik (veszélyeztetve annak határozatképességét), továbbá ha a tisztségviselőnek a tisztsége ellátására tartósan képtelen állapota állapítható meg.

                      4. A vezető tisztségviselők visszahívása kötelező, amennyiben az összeférhetetlenségi ok keletkezése ellenére önként nem mond le.

                      5. A tisztségviselő visszahívása a tagok egyharmadának az Elnökséghez benyújtott, indokolt írásbeli kérelmével kezdeményezhető. Az Elnök a kérelem benyújtásától számított 30 napon belül köteles összehívni a rendkívüli Közgyűlést.

                      10. §

                      Az EGYESÜLET EGYÉB TISZTSÉGVISELŐI

                      ALKALMAZOTTAI

                      1. Az Egyesület a jogszabályszerű működése érdekében a könyvvezetési, adózási, pénzkezelési tevékenység szakszerű ellátására könyvelőt, pénztárost, az Egyesület sporttevékenysége körében szakembereket (edzők, stb.) foglalkoztathat indokolt esetben munkaviszony jellegű jogviszony, vagy megbízás keretében.

                      2. A szakmai feladatokkal megbízott személyek akár az Egyesület tagjai, akár kívülálló szakemberek (nem egyesületi tagok) egyaránt lehetnek. Tevékenységükért díjazásban részesíthetők. A konkrét feladatukat és hatáskörüket az Elnökséggel kötött írásbeli megállapodás (megbízás) rögzíti.

                      3. A megbízottak nem vezető tisztségviselők, a Közgyűlés előzetes jóváhagyásával az Elnökség kéri fel őket a feladat ellátására, és gyakorolja vonatkozásukban a munkáltatói jogokat, állapítja meg díjazásukat.

                      4. A konkrét munkáltatói joggyakorlás körében szükségessé váló intézkedéseket az elnök teszi meg.

                      5. Amennyiben nem tagjai az Egyesületnek, illetve az Elnökségnek a szakfeladatukat érintő kérdések tárgyalásán meghívottként tanácskozási joggal vesznek részt a Közgyűlésen és az Elnökség ülésén.

                      11. §

                      A TISZTELTBELI ELNÖK

                      1. Az Egyesület Közgyűlése tiszteletbeli elnöki címet adományozhat az Egyesület azon rendes és pártoló tagja részére érdemei elismeréseként, aki az Egyesület céljainak megvalósítása érdekében huzamos időn át kiemelkedően értékes tevékenységet végzett.

                      2. A tiszteletbeli elnök, amennyiben rendes vagy pártoló tagja az Egyesületnek, úgy a tagsági jogviszony mellett jogosult e cím használatára az Egyesület külső kapcsolataiban. Ezzel összefüggésben a tiszteletbeli elnök feladata az Egyesület népszerűsítése, eredményes kapcsolatok kialakítása más szervekkel.

                      3. A tiszteletbeli elnök nem tagja az Egyesület Elnökségének, ugyanakkor annak ülésein tanácskozási és javaslattételi joggal részt vehet, szavazati joggal nem rendelkezik.

                      12. §

                      SZAKOSZTÁLYOK

                      1. Az Egyesület a sportolással kapcsolatos tevékenységét sportáganként szervezett szakosztályok kereteiben végzi. A szakosztályok az Egyesületnek nem jogi személy szervezeti egységei, ugyanakkor sportágukat érintően viszonylagos önállósággal járnak el.

                      1. Az egyesület szakosztályai:

                        - Labdarúgó szakosztály

                        - Kézilabda szakosztály

                      2. A szakosztályok vezetőit a Közgyűlés választja, akik egyben az Elnökség tagjai. A szakosztályok vezetőségének egyéb tagjait a szakosztályhoz tartozó tagok véleményének megismerése után a szakosztályvezető javaslatára az Egyesület Elnöksége nevezi ki, illetve bízza meg határozatlan időre.

                      3. A szakosztályok működése

                        1. A szakosztályok a sportszakmai tevékenységüket a tevékenységi körükben érvényes jogszabályi keretek között önállóan látják el közvetlenül az Elnökségnek alárendelve.

                        2. Tevékenységüket az egyesület elnökén keresztül az Elnökség, valamint a Felügyelő Bizottság felügyeli és ellenőrzi.

                      1. A szakosztályvezetők a sportágukat érintően az Elnökség kérésére, meghatározott időben és témakörben kötelesek beszámolni tevékenységükről.

                      2. A szakosztályvezetők az évi Közgyűlésen kötelesek a szakosztályaik tevékenységről tájékoztatatni az egyesület tagságát. A tájékoztatás a szakmai és gazdálkodási tevékenységüket is magába foglalja.

                      V.

                      AZ EGYESÜLET VAGYONA

                      ÉS GAZDÁLKODÁSA

                       

                      1. Az Egyesület gazdaságilag önálló, vagyonával önállóan rendelkezik.
                      2. Az egyesület vagyona lehet:
                        1. készpénz (bankbetét és folyószámlán lévő összeg), készpénzre szóló követelés,
                        2. értékpapír
                        3. ingatlan és egyéb ingó vagyon
                        4. vagyon értékű jog

                      1. Az Egyesület a tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok a Közgyűlés által megállapított tagdíj fizetésén túl az Egyesület tartozásaiért saját vagyonukkal nem felelnek.

                      2. Az Egyesület gazdálkodását a társadalmi szervezetekre vonatkozó és a társadalmi szervezetek gazdálkodó tevékenységéről szóló hatályos jogszabályok alapján végzi.

                      3. Az egyesület a célja megvalósítása gazdasági feltételeinek biztosítása érdekében gazdasági vállalkozási tevékenységet is folytathat.

                      4. Az Egyesület a rendelkezésére álló vagyonnal az Elnökség által készített és a Közgyűlés által elfogadott költségvetés szerint gazdálkodik.

                      5. Az Egyesület működésének pénzügyi alapját a tagdíjak, illetve egyéb bevételek (önkéntes adományok, pályázatok, vállalkozási bevételek) alkotják. Ezen túlmenően az Egyesület a céljai megvalósításával összefüggésben alapítványt hozhat létre.

                      6. A tagdíjak fizetésének rendjét és mértékét az éves költségvetés elfogadásával együtt a Közgyűlés határozza meg.

                      7. Az Egyesület pénzügyi forrásai (bevételei) különösen:
                      • tagdíjak,
                      • pártoló tagsági díjak, pártoló tagok magánszemélyek és jogi személyek felajánlásai,
                      • az államháztartás alrendszereitől, más adományozótól közhasznú célra, illetve a működés költségeinek fedezetére kapott támogatás, adomány; különösen központi költségvetési szervtől, önkormányzattól kapott támogatás;
                      • a cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevételek;
                      • egyéb cél szerinti tevékenység folytatásából származó, ahhoz közvetlenül kapcsolódó bevételek;
                      • rendezvények bevétele, szak- és propagandaanyagok forgalmazása;
                      • szponzorok támogatása;
                      • vállalkozások bevételei, egyéb tevékenységből származó bevételek;
                      • egyéb bevételek, támogatások.

                      1. Az Egyesület költségei (kiadásai) különösen:

                      • a cél szerinti tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek, (ráfordítások, kiadások), különösen csapatok nevezési, tagsági díjai, játékos engedélyek, regisztrációs kártya díjai játékvezetői díjak, kupák, egyéb versenyek szervezési költségei, Sporttelep fenntartási, karbantartási költségek, felszerelések kiegészítők költségei, stb.;

                      • az egyéb cél szerinti tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek;

                      • a működőképesség biztosítása érdekében felmerült költségek;

                      • a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült közvetlen költségek;

                      • a cél szerinti és ezzel összefüggő egyéb vállalkozási tevékenységek közvetett költségei, amelyeket bevételarányosan kell megosztani;

                      1. Az Egyesületnek a cél szerinti tevékenységéből, illetve vállalkozási tevékenységéből származó bevételeit és kiadásait elkülönítetten és részletezetten kell nyilvántartani a társadalmi szervezetekre irányadó könyvvezetési szabályok alkalmazásával.

                      2. Az Egyesület pénzvagyonát pénzintézeti számlán kell kezelni.

                       

                      VI.

                      AZ EGYESÜLET MEGSZŰNÉSE

                      1. Az Egyesület megszűnik:

                        1. feloszlásának a közgyűlés által történő kimondásával,

                        2. más társadalmi szervezettel való egyesüléssel,

                        3. feloszlatásával,

                        4. megszűnésének megállapításával.

                      2. Az Egyesület megszűnése esetén vagyonának felhasználásáról az Egyesület közgyűlése rendelkezik. Ha a vagyonról a közgyűlés nem rendelkezett, a hitelezők kielégítése után megmaradó vagyont a települési önkormányzat részére kell átadni.

                      3. Az Egyesületre – a végelszámolásra vonatkozó rendelkezések kivételével- megfelelően alkalmazni kell a csődeljárásról, a felszámolási eljárásról és a végelszámolásról szóló 1991. évi IL. törvény rendelkezéseit.

                      4. Az Egyesület bírósági feloszlatása esetén a hitelezők kielégítése után fennmaradó vagyon állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű sportcélra kell fordítani.

                      VII.

                      ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

                      1. Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekben a Ptk. és az egyesülési jogról szóló 1989. évi II. törvény és a sportról szóló 2004. évi I. törvény rendelkezései irányadók.

                      2. Az Egyesület működése felett az ügyészség a reá irányadó szabályok szerint gyakorol törvényességi felügyeletet.

                      3. Jelen alapszabály az Egyesület működésének és szervezeti életének alapdokumentuma, amelyet a Pákozdi Sport Egyesület Közgyűlése egységes szerkezetbe foglaltan 2005. december ___.-án fogadott el, rendelkezéseit e naptól kell alkalmazni.

                      Pákozd, 2005. december “ “.

                       

                      ______________________________

                      jegyzőkönyvvezető

                      _____________________________

                      elnök

                       

                       

                       

                       

                       

                      _____________________________

                      jegyzőkönyv hitelesítő

                      ____________________________

                      jegyzőkönyv hitelesítő

             
            Naptár
            2024. Április
            HKSCPSV
            01
            02
            03
            04
            05
            06
            07
            08
            09
            10
            11
            12
            13
            14
            15
            16
            17
            18
            19
            20
            21
            22
            23
            24
            25
            26
            27
            28
            29
            30
            01
            02
            03
            04
            05
            <<   >>
             
            Óra
             
            Chat
            Név:

            Üzenet:
            :)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
             
            Szavazás
            Mi lesz a bajnokság végén
            Mit hoz a tavasz a csapat számára

            kiesik, és széthullik
            szenvedve benn marad
            tavaszi hadjárat, biztos benn maradás
            tuti bennmaradás,és megvédik a kupát
            mindegy csak szívvel játszanak
            Szavazás állása
            Lezárt szavazások
             

            Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal